Obsah tabule č.11

Svratka pod Stavskou
Svratka pod Stavskou

Cestou, při našem putování přírodou, jsme mohli pozorovat hodně druhů stromů, keřů a bylin. Lidé se za tisíciletí života v přírodě naučili využívat některé rostliny k léčitelství. Některé rostliny mají dodnes místo v živé domácí lékárně. Na slunných místech vykvétá mateřídouška obecná, řepík lékařský, pupava bezlodyžná, čekanka obecná, řebříček obecný i třezalka tečkovaná. Stále se používají nálevy a sirupy proti kašli a zánětu průdušek z jitrocele kopinatého, který roste téměř na všech loukách a mezích. Do Stavské chodí lidé v jarním období pro česnek medvědí, který roste ve vlhčích výživnějších lesních půdách. Na vlhkých místech roste také kostival lékařský, který je oblíbený hlavně při léčbě chronických onemocněních kloubů a kostí. Z dřevin se v domácnostech nejvíce používá černý bez, kůra z dubu letního a plody jeřábu ptačího.

Bez černý (Sambucus nigra) doprovází člověka od mladší doby kamenné. Pro staré Germány to byl posvátný strom. Vyskytuje se v bájích i pohádkách. Ze sušených květenství se vaří čaj (snížení horečky a zvýšení odolnosti organismu), čaj z listů byl považován za prostředek na číštění krve. K léčení se používaly i vařené bobule. V kuchyni se dají květy a plody zpracovat na sirupy, pěnivé limonády i vína. 

KVÍZ č. 11: Poznáváte?

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky